Problemy z hamowaniemPodczas praktycznej jazdy samochodem mogą nam się przydarzyć różne sytuacje, a takie z nich, jak gwałtowne wkroczenie na ulicę pieszego czy wypadnięcie psa są na porządku dziennym. Samochód to ogromna masa metalu i zatrzymanie go w miejscu nie jest możliwe, ale wprawny kierowca potrafi szybko zareagować skracając do minimum drogę zatrzymania pojazdu.


Określa się to jako hamowanie awaryjne, czyli zatrzymanie samochodu poprzez gwałtowne wciśnięcie pedału hamulca. Skuteczność tego manewru zależy przede wszystkim od wyczucia i wprawy. Nie w każdych warunkach hamowanie jest skuteczne. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest nawierzchnia, po której porusza się pojazd. W okresie zimowym hamowanie awaryjne grozi wpadnięciem w poślizg i może spowodować więcej szkód niż pożytku. W samochodach montowane są dziś specjalne systemy wspomagające, które za pomocą elektroniki ułatwiają panowanie nad pojazdem, jednak nie każdy wóz już takie wspomaganie posiada, dlatego umiejętność wykorzystania tego, co określane jest jako hamulec awaryjny, powinna być wyćwiczona do perfekcji. Starsi kierowcy, z długim stażem za kierownicą są już do tego przyzwyczajeni i potrafią szybko ocenić powodzenie manewru, ale młodzi powinni korzystać z każdej okazji do ćwiczenia.

1 Odpowiedzi do “Problemy z hamowaniem”

  1. troool
    2011-08-09

    W samochodzie zawsze należy mieć sprawne hamulce i wymieniać je co kilka lat jak zaleca producent. Jest to bardzo ważne, bo zawsze może nam wyskoczyć jakieś dziecko na drogę.


Dodaj komentarzDowiedz się wszystkiego na temat Forda Focus jak i innych modeli tego uznanego producenta samochodów. Porównaj dane techniczne aut, wyposażenie czy też dostępne akcesoria. Poznaj samochody Ford już dziś!